Fred Kase Memorial 5k

Age Group Results

August 15, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patty Buzinkai 1901 40 4 21:40.76 21:40.76
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin Cooper 1863 11 24 25:26.99 25:26.99
2 Jillian Bancewski 1787 12 29 25:57.42 25:57.42
3 Emma Watchilla 1799 10 44 31:51.36 31:51.36
4 Georgia Tsioles 1791 10 57 37:20.61 37:20.61
5 Gabby Lombardi 1906 11 58 37:22.31 37:22.31
6 Hannah Dittus 1897 11 67 42:00.57 42:00.57
7 Sydney Rush 1895 12 69 43:38.00 43:38.00
 

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Grace Cooper 1864 13 23 25:19.28 25:19.28
2 Rina Tsioles 1792 13 28 25:57.21 25:57.21
3 Mecedes Jasterzenski 1905 15 42 31:49.53 31:49.53
4 Irelynd Sullivan 1882 15 43 31:50.46 31:50.46
5 Rebecca Podskoch 1789 18 45 32:00.74 32:00.74
6 Karaline Stelma 1784 13 49 33:23.72 33:23.72
7 Madison Woods 1785 15 50 33:27.55 33:27.55
8 Nina Magnotta 1794 16 51 33:31.80 33:31.80
9 Foto Tsioles 1790 15 52 33:31.82 33:31.82
10 Carlie Edwards 1899 15 53 33:32.24 33:32.24
11 Natalie Zasada 1786 14 54 33:32.25 33:32.25
12 Davyn Boich 1908 14 55 35:46.00 35:46.00
13 Nicole Hartzel 1880 15 64 39:16.31 39:16.31
14 Elizabeth Luff 1788 14 65 39:22.68 39:22.68
15 Alyson Rymar Mountaintop PA 1839 13 75 50:00.29 50:00.29
16 Katie Wills 1909 14 76 50:00.97 50:00.97
 

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Digiovine Shavertown PA 1868 19 18 24:34.18 24:34.18
2 Coreen Lingle Wilkes-Barre PA 1834 21 25 25:33.85 25:33.85
3 Jamie Woolfolk 1912 25 35 28:30.25 28:30.25
4 Maria Melgarejo Pittston PA 1837 25 56 36:06.53 36:06.53
5 Brittany Acevedo 1782 19 60 38:19.78 38:19.78
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin Griffin 1887 39 7 22:30.62 22:30.62
2 Brenda Karavitch 1893 34 9 23:09.16 23:09.16
3 Sue Fanti 1921 36 31 26:07.77 26:07.77
4 Jamie Fedor 1898 37 32 26:57.90 26:57.90
5 Janine Verdetto 1892 33 46 32:32.75 32:32.75
6 Lesley Oboyle 1907 38 62 38:25.56 38:25.56
7 Sarah Konopka Hudson PA 1896 32 68 42:03.82 42:03.82
8 Gina Harrison Plymouth PA 1916 31 74 47:48.59 47:48.59
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barbara Cooper 1865 48 19 24:58.12 24:58.12
2 Tracy Varvaglione 1860 43 26 25:49.51 25:49.51
3 Michele Tsioles 1793 45 59 37:27.81 37:27.81
4 Susan Woods 1915 45 72 44:00.91 44:00.91
5 Chrisine Hartzel 1881 46 73 44:01.52 44:01.52
6 Natalie Staron 1885 40 77 52:52.39 52:52.39
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Diane Cowman 1843 52 41 31:36.45 31:36.45
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephanie Walski 1883 62 40 30:43.97 30:43.97
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Wadas 1869 33 1 15:59.35 15:59.35
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jaden Pepe 1878 11 13 24:02.74 24:02.74
2 Davis Motyka 1877 9 14 24:05.37 24:05.37
3 Charlie Basinger Poway CA 1827 11 22 25:18.88 25:18.88
4 Alex Rymar Mountaintop PA 1838 12 33 27:34.83 27:34.83
5 Brady Cooper 1800 8 47 32:47.61 32:47.61
6 Marco Magnotta 1913 10 70 43:39.41 43:39.41
7 Stanley Motyka 1876 12 71 43:40.83 43:40.83
 

Male 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 O'Boyle Peyton 1857 13 66 41:59.57 41:59.57
 

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mickey Moorhead 1874 22 2 16:54.32 16:54.32
2 Raphael Verdetto 1891 25 5 22:00.58 22:00.58
3 Mike Stone 1871 23 16 24:29.27 24:29.27
4 Sean Stone 1872 22 38 28:56.32 28:56.32
5 O'Boyle Calvin 1856 20 61 38:22.31 38:22.31
6 Matt Kase 1873 24 79 1:00:46.51 1:00:46.51
7 Brandon Chubala 1923 24 80 1:00:46.78 1:00:46.78
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom McGough Noxen PA 1867 34 8 22:54.77 22:54.77
2 Steve Kondracki 1879 30 12 23:16.27 23:16.27
3 Steve Walski 1890 33 17 24:32.17 24:32.17
4 Louis Verdetto 1888 31 21 25:17.39 25:17.39
5 Jon Verdetto 1889 32 34 28:26.99 28:26.99
6 Johshua Pavlich 1875 33 36 28:30.65 28:30.65
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Jeddic 1922 45 3 21:18.76 21:18.76
2 James Cole 1783 42 6 22:09.31 22:09.31
3 John Wetterau 1902 42 11 23:15.22 23:15.22
4 Kenneth Golias Hatfield PA 1832 41 15 24:05.77 24:05.77
5 Sean Gyan 1917 42 27 25:53.36 25:53.36
6 James Watchilla 1798 45 30 26:02.48 26:02.48
7 Len Hromek 1849 46 37 28:41.28 28:41.28
8 Rick Staron 1886 47 48 33:06.49 33:06.49
9 Scott Cooper 1866 43 78 55:15.10 55:15.10
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donald Hart Wilkes-Barre PA 1870 51 10 23:13.23 23:13.23
2 Carl Boos 1894 52 20 25:12.98 25:12.98
3 Chuck Lombardo Kingston PA 1836 53 39 29:35.78 29:35.78
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Cannon Kingston PA 1829 69 63 38:31.73 38:31.73
 

5k Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Angie Lombardo Kingston PA 1835 59 1 43:12.57 43:12.57
 

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Magnotta 1795 45 2 44:01.32 44:01.32
2 Michelle Giza 1844 44 3 45:20.46 45:20.46
3 Jayne Hromek 1848 47 4 49:06.84 49:06.84
4 Jeanie Granteed 1845 55 7 49:16.34 49:16.34
5 Maureen Zaboski 1862 53 8 49:16.84 49:16.84
6 Marge Hromek 1850 50 9 50:32.37 50:32.37
7 Michelle Arnone 1841 40 10 50:32.78 50:32.78
8 Rita McDermott 1854 55 11 51:27.32 51:27.32
9 Marilyn Kamus 1851 65 12 51:31.24 51:31.24
10 Paige Garcia Moreno Valley CA 1831 18 14 55:13.82 55:13.82
11 Kim Cooper Garcia Moreno Valley CA 1830 49 15 55:14.23 55:14.23
12 Ozgo Catrina 1858 31 16 56:57.73 56:57.73
13 Sharyn Mann 1914 25 19 57:34.11 57:34.11
14 Kalenna Honeywell 1847 31 20 57:34.87 57:34.87
15 Nicole Ostrowski 1904 31 22 58:42.61 58:42.61
16 Anne Guido 1911 63 25 59:17.86 59:17.86
17 Michelle Young 1797 49 26 59:18.81 59:18.81
18 Roberta Rowlands 1919 68 29 1:05:49.77 1:05:49.77
19 Anne Gavish 1920 33 30 1:05:50.38 1:05:50.38
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Granteed 1846 56 5 49:06.86 49:06.86
 

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gerry Zaboski 1861 49 6 49:09.95 49:09.95
2 Roger Staron 1884 8 13 52:51.77 52:51.77
3 Sam Lucchino Jr 1852 40 17 57:00.78 57:00.78
4 Maurice Grimes Kingston PA 1833 54 18 57:09.36 57:09.36
5 Stan Ostrowski 1903 43 21 58:35.16 58:35.16
6 Bob Thompson 1900 60 23 59:07.30 59:07.30
7 Frank Gyiro 1910 60 24 59:07.88 59:07.88
8 Charles Dancheck 1796 75 27 59:19.37 59:19.37
9 Dean Pascucci 1924 24 28 1:00:48.12 1:00:48.12