VMR II

Age Group Results

November 01, 2014


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

5K Run, VMR II

Female Overall 5K Winners Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Diane Kille 505 15 8 23:17.99 23:18.60
 

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katelin Graves 487 18 29 27:22.78 27:33.90
2 Jessica Trauger 585 10 65 34:37.82 34:50.54
3 Jennifer Kuniegel 588 9 68 35:16.77 35:28.88
4 Missy Shaffer 532 15 70 35:27.26 35:49.25
5 Katie Shaffer 533 15 74 36:11.42 36:32.38
 

Female 20 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Bennett 452 22 32 27:46.60 27:57.47
2 Caroline Moskwa Taylor PA 565 25 38 28:48.53 29:16.37
3 Autumn Jarvis 496 25 39 28:51.68 29:16.79
4 Alyssa Bazink 451 23 52 31:32.82 31:58.73
5 Carol Manzoni 512 25 71 35:41.34 36:06.84
 

Female 26 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Georgina Kersavage 603 27 48 31:18.26 31:31.87
2 Ashley Wood Waymart 552 26 60 33:33.78 33:54.77
3 Katie Roberts 529 27 85 38:58.21 39:30.32
4 Jena Dubas 478 28 108 45:41.10 46:03.91
 

Female 30 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Deanna DeNoie 476 35 30 27:21.97 27:36.54
2 Erica Murray 567 33 45 30:06.15 30:20.73
3 Christine McClure 517 32 57 32:31.74 32:49.33
4 Jessica Johnson 497 33 63 34:03.40 34:30.24
5 Jennifer Ritzco 602 33 75 36:44.52 36:58.88
6 Kristin Hensley 494 33 77 37:11.77 37:35.13
7 Rebecca DeAngelo 471 30 87 39:45.56 39:46.91
8 Jessica Harvey 491 30 94 42:04.05 42:29.15
9 Irene Marks 514 35 96 43:07.77 43:24.40
10 Kim Seifert Beach Lake PA 582 32 100 43:51.55 44:01.14
11 Susan Rosler 570 33 115 48:12.02 48:28.86
12 Faith Nicosia Springbrook Township PA 568 32 117 48:54.74 49:18.17
13 Christina Bracey 457 33 127 1:04:27.94 1:04:27.94
 

Female 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danielle Delucy Covington Township PA 473 37 20 25:31.73 25:40.10
2 Maureen Leggiero 509 40 73 36:10.70 36:28.35
3 Stacey Van Wert 592 36 76 36:31.35 37:03.25
4 Amy Betts 454 39 129 2:07:48.83 2:07:48.83
 

Female 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 camille Marconi 513 43 50 31:48.15 31:53.25
2 Ann Marie Trauger 586 44 69 35:17.63 35:29.73
3 NICOLE STEVENS 539 44 81 38:49.94 38:53.64
4 Jennifer Gallagher 482 42 89 40:10.97 40:23.49
5 Heather Reed 524 41 92 41:12.33 41:20.43
6 Tammie Graves 486 43 93 42:05.78 42:16.14
7 Colleen Smith 598 41 98 43:25.20 43:32.54
8 Janeen Damiano 470 41 111 47:20.32 47:26.66
9 Patricia Mulrooney 519 43 116 48:23.32 48:36.16
 

Female 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kerry Picchini 569 47 22 26:20.93 26:35.27
2 Tina Hoehn 572 47 54 32:15.51 32:26.62
3 Kelly Rinaldi 583 48 58 32:59.21 33:04.12
4 Karen Wolfe BassWolfe 593 49 80 38:18.25 38:31.78
5 Joanie Deneen 601 48 88 39:44.13 39:55.64
6 Kristina Young 557 49 91 40:48.80 41:01.39
7 Kim Stuckart 540 49 104 45:12.97 45:31.46
8 Tatiana Black 455 46 106 45:41.12 46:03.51
9 Theresa Schlosser Team GPI 530 48 114 48:09.66 48:28.58
 

Female 51 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lynne DeSando 597 52 103 45:09.04 45:30.40
2 Marichelle Sunseri 543 52 105 45:22.41 45:46.88
3 Sandy Castanaro 464 51 107 45:58.80 46:03.66
4 Carole Hamersley 490 51 113 48:10.88 48:28.16
5 Kim Caswell 465 53 124 58:49.34 59:18.68
 

Female 55 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Judith Arrison Lake Ariel PA 448 59 25 26:54.90 27:02.26
2 Robin Sledzinski Lake Ariel PA 560 55 27 27:00.16 27:18.86
3 Laurie Chiumento Pittston PA 466 55 36 27:52.85 28:18.56
4 Janet Havet 492 55 59 33:29.58 33:33.27
5 Lauren Silverbrand 534 57 66 34:56.81 35:12.63
6 Patti O'Hora 589 56 67 35:13.15 35:28.11
7 Eileen Rizzo 527 58 123 58:31.83 58:50.11
8 Jane Togher 545 59 126 1:04:27.43 1:04:27.43
 

Female 61 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dale Porto 523 61 42 29:33.59 29:40.35
2 Mary K Turner 546 63 86 39:25.05 39:43.89
3 Linda Baldwin 450 61 90 40:07.31 40:26.13
4 Carol Folk 481 63 125 58:50.58 59:19.68
 

Male Overall 5K Winners Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samuel Kille 506 16 1 18:59.14 18:59.76
 

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Luke Cabasal-DeYesso 461 15 6 22:52.04 23:00.84
2 J. Garry Wrobleski III 556 15 9 23:29.86 23:31.31
3 Cullen Myers 520 15 10 23:31.54 23:32.52
4 Tyler Olver 522 13 11 23:38.00 23:41.84
5 David Popper 580 16 15 24:33.13 24:36.61
6 Jacob Keiper 502 13 26 27:01.52 27:02.86
7 Eric Wolfe BassWolfe 596 13 33 28:09.07 28:10.66
8 Caden McHale 599 7 35 28:08.53 28:12.87
9 Christopher Slack 535 14 44 29:55.39 29:56.62
10 Landon Slagan 536 7 82 39:01.80 39:25.67
11 Unknown Partic. 422 422 128 2:02:18.32 2:02:18.32
 

Male 20 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Keaton Bennett 453 22 4 21:30.79 21:32.43
2 Robert Sledzinski 561 25 12 23:53.59 24:12.30
3 Joshua Wolfe BassWolfe 595 21 37 28:57.13 29:00.12
4 Patrick Shea 590 23 47 30:11.65 30:25.80
5 John Kasheta 501 22 51 31:32.68 31:58.27
6 Matthew Stuckart Jr. 542 22 56 32:23.70 32:41.54
7 Chance Compton 1010 25 64 34:03.10 34:31.44
8 Chris Dubas 479 25 109 46:53.68 47:15.52
9 Michael Braker 584 22 121 54:08.95 54:11.20
 

Male 26 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jack Baldwin 449 27 19 25:14.39 25:32.98
 

Male 30 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Orloski Lake Ariel PA 579 32 3 20:34.78 20:40.10
2 Michael Fisne 480 33 16 24:49.86 24:52.45
3 Dave Karr 500 30 21 25:24.42 25:43.77
4 Matthew Smith SB Twp 537 30 40 28:51.95 29:16.81
5 Joshua Matulevich 562 34 46 29:52.60 30:25.12
6 Justin Roberts 528 30 78 37:53.19 37:53.19
 

Male 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shawn Mcfadden 518 37 13 24:19.78 24:21.22
2 Alan DeLucy Gouldsboro PA 474 36 23 26:37.77 26:46.36
3 Kevin McHale GCMC Emergency 600 40 34 28:07.71 28:12.69
4 Rich Van Wert 591 39 55 31:54.33 32:28.32
5 Scott Dietrich 574 38 84 38:54.97 39:28.52
6 Jason Granville 484 39 112 47:21.57 47:28.13
 

Male 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Craig Borders 573 44 5 22:47.48 22:49.32
2 michael rittenhouse 526 44 7 23:12.04 23:14.57
3 Brian Graves 485 45 53 32:13.37 32:23.21
4 Mike Slagan 1041 44 83 39:03.53 39:27.39
 

Male 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint Sandvik 558 49 2 19:22.26 19:22.26
2 John Kielar 503 48 14 24:20.35 24:28.34
3 George Wolfe BassWolfe 594 50 17 24:57.28 24:58.11
4 Matthew Stuckart 541 50 28 27:09.47 27:25.59
5 kevin Olver 521 49 31 27:39.17 27:41.63
6 Harold Galey 604 50 49 31:35.56 31:35.56
7 Gene Dubas 575 49 79 38:08.49 38:29.26
 

Male 51 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Frank Mazzie 516 54 24 26:32.90 26:52.74
2 John Manzoni 511 52 72 35:49.27 36:13.63
 

Male 55 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Loet 571 60 18 25:18.98 25:26.73
2 Paul Ward 550 60 41 29:19.56 29:28.39
3 mark work 553 56 61 33:57.51 34:04.63
4 Jeff Lawson 508 58 62 34:11.73 34:20.31
5 Dan Murphy 566 59 95 42:59.81 43:15.40
6 Bernard M Tallman 544 56 101 44:14.78 44:35.62
7 Anthony Kwiec 507 56 102 44:08.57 44:37.80
8 Ray Kitch 576 59 110 46:53.18 47:15.53
9 bruce brooks 458 59 118 49:44.08 49:58.84
10 Paul Covert 469 55 122 58:31.02 58:48.88
 

Male 61 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anthony Waldron 587 62 43 29:31.28 29:50.62
2 Frank Andrews 1004 62 99 43:14.86 43:38.40
3 Marc Turner 547 64 119 50:55.80 51:13.91
 

Male 66 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gary Sowinski 581 69 97 43:28.01 43:31.90
2 Ned Jones 499 68 120 51:01.88 51:22.64
 

10K Run, VMR II

Female Overall 10K Winners Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Deborah Putman Lake Ariel PA 1034 39 9 47:09.14 47:14.66
 

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cheyenne Schneider 1027 15 26 54:43.25 54:56.79
 

Female 20 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chelsea Dotter 1067 23 34 58:36.82 58:57.18
 

Female 26 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica Fullwood 1071 27 13 49:44.28 49:56.41
2 Jillian Evarts Lake Ariel PA 1015 28 24 53:11.35 53:14.21
3 Victoria Ward 1047 29 51 1:12:17.85 1:12:26.84
 

Female 30 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Traci Leidel 1025 33 12 48:12.70 48:13.29
2 Summer Hemmler 1024 32 29 57:24.38 57:30.22
3 Bridget Slagan Mayfield PA 1040 33 36 59:22.08 59:30.93
4 Jaclyn Salierno Roaring Brook Twp 1065 31 41 1:02:59.10 1:03:08.44
5 Beth Tourscher 1046 33 44 1:04:16.16 1:04:21.69
6 Sara Stefanski Dunmore PA 1069 35 45 1:04:45.37 1:04:54.19
 

Female 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bobbi Warrick Newfoundland PA 1049 36 23 52:55.67 52:55.67
2 Melissa Albert 1001 39 40 1:02:53.22 1:03:01.83
3 Barbara Connolly 1061 36 48 1:07:59.61 1:08:10.71
4 Tricia Watters Scranton PA 1050 37 50 1:10:50.00 1:11:01.69
5 Michele Craft 1011 38 54 1:13:47.28 1:13:59.14
 

Female 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sandy Carney 1055 43 31 57:54.19 58:06.10
2 Tracy Schneider 1063 45 49 1:08:18.66 1:08:34.65
3 Danielle Bianchi 1005 45 52 1:13:15.35 1:13:28.68
4 Lynne Kammer 1056 42 53 1:13:18.34 1:13:34.14
5 Michelle Fruehan 1017 41 61 1:22:58.84 1:23:09.31
6 Kathleen Coyle 1037 43 62 1:24:25.82 1:24:36.30
7 Mary ann Ward Madison Twp 1048 42 64 1:29:35.73 1:30:01.25
8 Kirstin Kronick 1059 43 65 1:32:26.95 1:32:50.80
 

Female 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Catherine DeGiosio Jefferson Township PA 1013 47 17 50:23.57 50:30.11
2 Kris Hanlon Roaring Brook Twp PA 1023 47 22 52:26.67 52:35.48
3 Amy Amendola Madison Township PA 1003 49 28 57:01.07 57:07.43
4 Carmela Smith Roaring Brook Twp PE 1042 46 39 1:02:21.20 1:02:32.19
5 Tammy Duffy 1054 50 42 1:02:49.74 1:03:12.94
6 Diane Cimino 1009 47 47 1:06:17.68 1:06:28.96
7 Lisa Kovalchik 1060 48 58 1:19:41.35 1:20:05.62
8 Donna Nelson 1032 47 63 1:24:45.10 1:24:55.56
 

Female 51 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barbara Skates Waymart PA 1039 53 20 51:21.88 51:27.00
2 Sylvia Thompson 1044 51 30 57:24.90 57:31.64
3 Alexandra McConnell 1028 51 32 58:32.39 58:41.18
4 Ruth Wood 1051 54 35 58:48.65 59:01.18
5 DARLENE PALLIEN Scranton PA 1033 52 38 59:57.05 1:00:08.18
6 Lucille Young Moscow PA 1053 52 43 1:03:39.61 1:03:47.19
7 Colleen Tolan Dunmore PA 1045 52 46 1:04:48.66 1:04:57.26
8 Nancy Nealon Clarks Summit 1031 51 55 1:15:12.03 1:15:23.53
9 Carla Walsh Dalton PA 1064 53 57 1:18:54.04 1:19:21.40
10 Debbie Lewis grammy's gang PA 1026 54 59 1:20:08.49 1:20:35.48
 

Female 61 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dolly GodLewski TAYLOR PA 1019 63 56 1:15:16.61 1:15:30.60
2 Mary Gavern 1018 61 60 1:22:06.55 1:22:16.18
 

Male Overall 10K Winners Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Kraftchisin Pittston PA 1068 43 1 35:30.85 35:32.96
 

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bertin Stuckart Scranton 1043 16 3 43:12.88 43:30.15
 

Male 26 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Dotter 1066 26 18 50:54.00 51:15.35
2 Carl Evarts 1016 29 25 53:44.89 53:48.17
3 Rob Fullwood 1072 28 27 56:30.40 56:43.13
 

Male 30 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Kennedy 1058 35 2 41:42.14 41:45.43
2 Joshua Robbins 1062 31 14 50:08.30 50:14.65
 

Male 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Dutrow HANOVER TWP PA 1014 38 5 44:07.84 44:12.35
 

Male 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 William Craft Lake Ariel 1012 43 4 43:54.02 43:55.87
2 Kurt Schield ROARING BROOK Twp PA 1036 44 8 46:50.61 46:53.91
3 Jaime Hailstone Scranton 1020 43 16 50:23.60 50:26.44
 

Male 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sean Hanlon Roaring Brook Twp 1022 47 11 48:03.21 48:12.41
 

Male 51 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Kelly 1057 54 10 47:17.03 47:19.37
 

Male 55 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook Scranton 1030 60 6 44:28.42 44:33.26
2 Stanley Wood 1052 59 7 45:58.31 46:09.90
3 matthew carrescia Jefferson Township PA 1007 55 19 51:15.04 51:17.91
4 Daniel Cook Scranton PA 1073 59 37 59:59.26 1:00:04.59
 

Male 61 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Romaniello 1035 64 15 50:07.20 50:16.41
2 Robert Raymer Scranton PA 1070 63 21 51:30.66 51:30.66
3 john miller 1029 61 33 58:38.29 58:45.85