2nd Annual St. John Neumann Parish 5K

Age Group Results

August 14, 2014


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

5k Run/Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kaitlin Dolan Olyphant 234 24 5 21:35.22 21:35.22
 

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kerri Welcome Clarks Summit 227 29 9 24:24.97 24:24.97
2 Bernadette Dougherty Clarks Summit 243 29 21 28:28.48 28:28.48
3 Lauren Sheakoski Clarks Summit 235 29 27 30:23.67 30:23.67
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Renee Miller Eynon 233 37 8 23:51.70 23:51.70
2 Jaqueline O'Connor Scranton 240 30 14 26:25.97 26:25.97
3 Michelle Berger Scranton 133 34 15 26:39.47 26:39.47
4 Tricia Watters Scranton PA 230 37 39 42:16.66 42:16.66
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kris Hanlon Roaring Brook Twp PA 236 47 11 25:15.31 25:15.31
2 Chris Gallacher Moscow PA 210 41 26 29:33.92 29:33.92
3 Lisa Kutra BUSting Pancreatic Cancer PA 219 43 32 33:27.62 33:27.62
4 Lisa Imbriaco Clarks Summit 216 47 36 34:47.74 34:47.74
5 Mary Ann Ward Madison Twp 223 42 40 42:30.31 42:30.31
6 Erin Getts Scranton 212 46 41 45:27.50 45:27.50
7 Kirsin Kronick Clarks Green 218 43 42 45:33.85 45:33.85
 

Female 50 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marcia Johnson Scranton PA 217 51 12 25:21.22 25:21.22
2 Roberta Wywiorski Scranton PA 224 55 28 30:59.43 30:59.43
3 Colleen Manley Scranton 244 53 30 31:36.98 31:36.98
4 Margy Fiscus Scranton 209 55 31 33:24.72 33:24.72
5 Donna Holmes Clarks Summit 215 51 33 33:44.22 33:44.22
6 Eileen Huegel Scranton 228 50 35 34:27.98 34:27.98
7 Nancy Nealon Clarks Summit 239 51 37 35:14.99 35:14.99
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sam Kuchwara Scranton 246 22 1 16:30.69 16:30.69
 

Male 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nick Drouse Scranton 208 12 13 26:19.98 26:19.98
2 Antonio Surridge Taylor 241 12 20 28:01.31 28:01.31
3 Danny Huegel Scranton 229 11 34 34:07.99 34:07.99
4 Daniel Watters Scranton 231 9 38 42:14.43 42:14.43
 

Male 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aidan Drouse Scranton 207 13 4 20:23.71 20:23.71
2 Tyler Schirra Scranton 225 14 22 28:33.36 28:33.36
 

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Frankie Swaha Scranton 226 19 2 19:36.21 19:36.21
2 Kyle Calvey Scranton 137 26 23 28:35.00 28:35.00
3 Bill Walsh Scranton 222 21 29 31:09.97 31:09.97
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Berger Scranton 131 34 19 27:56.42 27:56.42
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sean Hanlon Roaring Brook Twp 237 46 6 21:59.97 21:59.97
2 John Anderson Scranton 242 47 18 27:02.19 27:02.19
3 Mike Gallacher Moscow PA 211 41 25 29:33.72 29:33.72
 

Male 50 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook Scranton 152 60 3 20:09.46 20:09.46
2 Gerard Condon Scranton 232 53 7 23:40.12 23:40.12
3 Kenneth Getts Scranton 213 51 10 24:42.13 24:42.13
4 Bob Naughton Scranton 245 53 16 26:41.90 26:41.90
5 Larry Hazen Olyphant 238 51 17 26:55.85 26:55.85
6 Jim Calvey Scranton 134 50 24 28:36.73 28:36.73