Lacawac Lake to Lake 8K

Age Group Results

October 19, 2014


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

Lacawac Lake to Lake 8K

Female Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katherine Fenwick 271 26 1 35:35.82 35:35.82 4:27/K
 

Female Overall Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cristine Reynolds 299 44 4 36:57.14 36:57.14 4:37/K
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rachael Olszewski 280 19 13 42:14.26 42:14.26 5:17/K
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nicole Feldman 268 25 19 46:44.12 46:44.12 5:51/K
2 Michelle Mitchell 277 29 31 49:25.52 49:25.52 6:11/K
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laura Primerano 301 34 35 58:52.66 58:52.66 7:22/K
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Valerie Kwashaik 287 39 23 48:12.76 48:12.76 6:02/K
2 Joanna Jordan 297 39 26 48:21.91 48:21.91 6:03/K
3 Rebekah Gallo 288 36 32 54:35.88 54:35.88 6:49/K
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Erin Gordon Honesdale PA 302 44 8 39:08.71 39:08.71 4:54/K
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Wakeman 293 46 27 48:40.84 48:40.84 6:05/K
2 Tina Hoehn 275 47 33 55:32.58 55:32.58 6:57/K
3 Robin Scartelli 282 47 34 58:01.29 58:01.29 7:15/K
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melissa Scartelli Dallas PA 278 52 24 48:19.27 48:19.27 6:02/K
2 Sylvia Thompson 291 51 30 49:15.42 49:15.42 6:09/K
3 Lorrie Allen 274 51 36 59:29.79 59:29.79 7:26/K
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Leslee Feldman 267 55 18 46:28.48 46:28.48 5:49/K
2 Judith Arrison Lake Ariel PA 269 59 22 47:45.21 47:45.21 5:58/K
 

Male Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Todd Ahern 298 36 5 38:22.00 38:22.00 4:48/K
 

Male Overall Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Kirby Scranton PA 306 51 2 36:09.74 36:09.74 4:31/K
 

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Unknown Partic. 305 305 39 1:02:12.15 1:02:12.15 7:47/K
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeremy Yeoman 283 18 6 39:00.75 39:00.75 4:53/K
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anthony Fanucci 284 21 10 41:05.25 41:05.25 5:08/K
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Philip Chromey 265 29 14 42:25.26 42:25.26 5:18/K
2 David Korb 289 27 20 47:12.77 47:12.77 5:54/K
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gregory Maxon 270 31 9 40:45.65 40:45.65 5:06/K
2 Joshua Robbins 292 30 29 49:14.80 49:14.80 6:09/K
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rob Lynch Honesdale PA 303 43 7 39:08.40 39:08.40 4:54/K
2 Jaime Hailstone Scranton 272 43 12 42:01.76 42:01.76 5:15/K
3 John Dickson 295 44 21 47:20.71 47:20.71 5:55/K
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Louis Vazquez 296 54 3 36:14.49 36:14.49 4:32/K
2 Ralph Scartelli 281 50 25 48:19.68 48:19.68 6:02/K
3 Patrick Shields 307 54 28 48:52.52 48:52.52 6:07/K
4 Timothy Wakeman 294 53 37 59:37.88 59:37.88 7:27/K
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Richard Owens 308 59 15 43:59.76 43:59.76 5:30/K
2 George Korb 290 56 38 1:02:10.72 1:02:10.72 7:46/K
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott Leet 276 60 11 41:49.73 41:49.73 5:14/K
2 Marc Feldman 266 60 17 45:01.60 45:01.60 5:38/K
 

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Reynolds 300 70 16 44:39.45 44:39.45 5:35/K