DH Half

Age Group Results

September 07, 2014


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

Half Marathon Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Brown Honesdale PA 229 28 18 1:33:41.44 1:33:47.33
2 Cindy Michel Archbald PA 306 37 20 1:33:43.60 1:34:02.85
3 Erinn Jenkins Blakely PA 194 25 34 1:38:08.98 1:38:12.52
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debra Paciotti Madison Township PA 81 40 47 1:41:52.95 1:42:05.79
2 Susan Steinbach Clarks Green PA 128 50 71 1:46:29.28 1:46:31.78
3 Lisa Reeves Greenfield Twp PA 28 47 77 1:47:05.60 1:47:08.12
 

Female 24 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susanna Haines Madison Twp PA 203 21 53 1:42:58.74 1:43:03.10
2 Nicole Hindle State College PA 109 22 82 1:48:39.61 1:48:44.75
3 Jillian Castaldi Scranton PA 113 24 134 1:57:47.72 1:57:56.37
4 Stephanie Fisk Dunmore PA 232 23 150 1:59:39.96 1:59:46.11
5 Amanda Levit New York NY 242 21 177 2:04:00.61 2:04:21.25
6 Danielle Nebzydoski Forty Fort PA 217 24 189 2:05:51.48 2:06:05.14
7 Jamie Price Scranton PA 33 23 202 2:08:35.02 2:08:54.90
8 Kelly Elizabeth Lucas Scranton PA 141 22 203 2:08:46.62 2:08:57.77
9 Lauren Luginsland Bridgewater NJ 118 20 205 2:09:05.22 2:09:13.63
10 Laura McGarvey Milford CT 303 19 207 2:09:35.00 2:09:57.14
11 Emily McNierney Apalachin NY 227 19 213 2:11:31.59 2:11:39.90
12 Cassie Simpson Vestal NY 293 18 220 2:12:40.03 2:12:48.43
13 Kristy Kitchura Vandling PA 284 24 251 2:25:03.02 2:25:28.17
14 Harmony Vitali Olyphant PA 286 22 264 2:30:21.63 2:30:40.26
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathleen Snyder Jermyn PA 125 27 37 1:38:53.33 1:38:56.67
2 Amanda Fidiam Roaring Brook Twp. PA 21 26 55 1:43:08.85 1:43:10.51
3 Heather McAndrew Duryea PA 222 27 87 1:49:18.22 1:49:25.11
4 Jillian Evarts Lake Ariel PA 96 28 91 1:49:28.88 1:49:38.78
5 Jillian Jones Moscow PA 62 26 104 1:53:53.70 1:54:06.57
6 Sarah Pilosi Covington Twp PA 234 25 116 1:55:56.02 1:56:05.77
7 Sarah Hayduk Factoryville PA 307 27 130 1:57:30.47 1:57:43.12
8 Erin McGrady Clifford PA 66 27 171 2:03:30.78 2:03:38.42
9 Danielle Godlewski Pittsburgh PA 319 27 190 2:05:58.31 2:06:09.45
10 Christine Smith Moscow PA 59 26 209 2:10:26.54 2:10:39.40
11 Rebecca Kaneski Old Forge PA 32 29 226 2:14:37.40 2:15:00.29
12 Jesse Olver Honesdale PA 182 26 245 2:22:14.00 2:22:25.82
13 Jessica Bagonis Scranton PA 163 29 266 2:31:52.06 2:32:17.31
14 Emily Way Montrose PA 193 25 272 2:39:02.72 2:39:18.86
15 Devin Lacey Shavertown PA 291 25 276 2:42:58.54 2:43:13.70
16 Julianna Borzell West Pittston PA 35 27 277 2:44:38.47 2:44:59.18
17 Erin Bein Mayfield PA 212 28 279 2:48:49.56 2:49:15.46
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tylette Menichini Dickson City PA 123 34 68 1:45:26.40 1:45:35.29
2 Bennette Harrison Philadelphia PA 241 34 88 1:49:11.24 1:49:28.39
3 Erin Conrad Union Dale PA 309 34 89 1:49:18.62 1:49:31.47
4 Lisa Mazur Dickson City PA 49 30 115 1:55:45.18 1:55:56.99
5 Carly Rudzinski Clarks Summit PA 142 32 121 1:56:25.93 1:56:50.79
6 Jamie Shinn Union Dale PA 308 32 136 1:58:07.54 1:58:20.79
7 Jennifer Fancher Montrose PA 166 34 146 1:58:49.77 1:59:16.69
8 Julie Panek Forest City PA 99 33 166 2:02:41.35 2:02:49.84
9 Patricia Bourgeois Forest City PA 159 30 187 2:05:14.05 2:05:39.59
10 Lara Arndt Stroudsburg PA 24 30 200 2:08:11.53 2:08:30.79
11 Bridget Slagan Mayfield PA 235 33 204 2:08:48.81 2:08:59.59
12 Kim Mead Forest City PA 47 31 217 2:11:54.45 2:12:18.59
13 Stefani Lyons Susquehanna PA 46 31 218 2:11:54.18 2:12:18.83
14 Dani Arigo Scranton PA 225 31 225 2:14:12.37 2:14:33.28
15 laura lasavage carbondale PA 146 32 239 2:19:16.62 2:19:42.95
16 Wendy Guzenski Swoyersville PA 160 34 241 2:21:01.53 2:21:14.41
17 Stefanie Wagner Moosic PA 71 31 265 2:30:53.58 2:31:01.47
18 Luann White Clarks Summit PA 70 32 269 2:33:19.49 2:33:37.92
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ginger Chelik Jessup PA 261 38 65 1:44:32.51 1:44:41.85
2 Lori Maloney Scranton PA 143 36 86 1:49:05.95 1:49:20.27
3 Kelly Vinton Waymart PA 22 37 108 1:54:30.50 1:54:54.31
4 Harmony Green Scranton PA 257 39 114 1:55:48.05 1:55:52.62
5 Megan Azar Clarks Summit PA 179 38 124 1:57:00.05 1:57:25.93
6 Heather Meagher Honesdale PA 129 37 133 1:57:34.80 1:57:48.69
7 Colleen Newswanger Tunkhannock PA 50 38 147 1:59:08.79 1:59:33.93
8 Gabrielle Black Blakely PA 121 38 148 1:59:28.20 1:59:35.34
9 Tressie Patuk Scott Township PA 207 38 154 2:00:35.98 2:00:39.62
10 Aimee Wademan Thompson PA 117 35 162 2:02:09.71 2:02:33.86
11 Kate Bryant Honesdale PA 164 37 163 2:02:18.71 2:02:34.25
12 Kristy Ryczak Mayfield PA 258 35 165 2:02:28.92 2:02:40.32
13 Marla Wolff Madison TWP PA 83 37 174 2:03:27.73 2:03:47.12
14 Tamara Halesky Thompson PA 119 37 182 2:04:26.23 2:04:51.39
15 Sara Ergott Tunkhannock PA 57 35 188 2:05:22.04 2:05:48.14
16 Rosalyn Gorko Falls PA 53 35 208 2:09:34.20 2:10:00.71
17 Melissa Yanchak Scott Twp PA 149 35 222 2:13:17.54 2:13:21.29
18 Dawn Vinton Waymart PA 11 38 244 2:21:20.28 2:21:43.90
19 Christine Chesna Honesdale PA 165 38 249 2:24:47.55 2:25:03.92
20 Kerry Lombardi Honesdale PA 10 38 255 2:25:47.52 2:26:09.88
21 Tracy Stahl South Abinton Twp PA 112 35 257 2:27:39.78 2:28:07.93
22 Wanda Green Effort PA 256 39 258 2:28:12.67 2:28:17.25
23 Julie Rockwell Klee Scranton PA 17 39 267 2:32:09.11 2:32:32.93
24 Jen Hawker Scranton PA 331 36 268 2:32:04.60 2:32:34.40
25 Danielle Ofner Carbondale PA 45 37 271 2:37:16.25 2:37:44.66
26 Danielle Nicholas Scranton PA 274 36 273 2:41:43.81 2:41:54.38
27 Christina Franceski Vandling PA 283 37 274 2:41:37.81 2:42:02.45
28 Tracy Ryan Carbondale PA 60 37 288 3:18:54.19 3:19:15.83
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jackie Comerford Scranton PA 338 41 85 1:49:10.34 1:49:12.74
2 Sherry Harvey Jermyn PA 171 44 106 1:54:17.50 1:54:28.29
3 Krista Smith Scranton PA 168 42 118 1:56:07.05 1:56:17.94
4 Debbie Andre Montrose PA 190 40 145 1:58:48.74 1:59:16.27
5 Dawn Yates Moosic PA 233 41 153 2:00:28.64 2:00:38.61
6 Sarah Keating Clifford Township PA 209 43 172 2:03:26.24 2:03:38.63
7 Lori Bochon Moscow PA 156 44 175 2:03:41.49 2:03:53.63
8 Susan Basalyga Archbald PA 106 44 179 2:04:14.49 2:04:41.13
9 Laura Marion Clarks Summit PA 280 44 185 2:05:02.44 2:05:18.39
10 Kim Dennis Waymart PA 40 44 191 2:06:25.22 2:06:35.18
11 Greta Kovalchick Factoryville PA 55 42 197 2:07:23.22 2:07:49.54
12 Jennifer Tylenda Blakely PA 101 40 210 2:10:17.27 2:10:40.65
13 Christine Mizenko Madison Township PA 84 41 211 2:10:48.24 2:10:53.40
14 Stacey Williams Jessup PA 91 43 214 2:11:42.68 2:11:59.25
15 MaryEllen Elia Roaring Brook Twp PA 38 42 236 2:17:34.21 2:17:42.50
16 Susan Stampien Clarks Summit PA 230 44 252 2:25:18.24 2:25:41.87
17 Chris Gallacher Moscow PA 27 41 253 2:25:21.30 2:25:44.91
18 Teresa Carlin Honesdale PA 104 44 254 2:25:43.57 2:26:06.33
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christine Brunetti Jessup PA 223 48 79 1:47:29.65 1:47:39.59
2 Michele DuMond Walton NY 310 45 84 1:49:00.20 1:49:04.36
3 Colleen Kostiak Clarks Summit PA 13 45 98 1:51:28.50 1:51:38.85
4 Susan Burke Clarks Summit PA 276 46 132 1:57:37.59 1:57:45.47
5 Pat Gallacher Scranton PA 312 45 141 1:58:40.29 1:58:48.39
6 Jenny O'Day Honesdale PA 188 45 149 1:59:29.93 1:59:43.38
7 Ruth Yang Waymart PA 167 45 156 2:00:45.57 2:01:10.42
8 Gina Jakubowski Mountain Top PA 54 45 159 2:01:45.44 2:02:00.16
9 Cathy Guzzi Dalton PA 107 49 167 0:00.00 2:02:53.36
10 Kelli Ann Drazba Dunmore PA 271 47 194 2:06:53.07 2:07:02.59
11 Amy Amendola Madison Township PA 90 49 198 2:07:54.84 2:08:05.82
12 Jennifer Williams South Abbinton Twp PA 111 45 206 2:09:07.50 2:09:17.64
13 Linda Howells Scranton PA 126 49 230 2:15:56.88 2:16:12.77
14 Patricia Hopkins Union Dale PA 9 48 234 2:16:42.39 2:16:49.55
15 Susan Gallagher Weatherly PA 61 47 238 2:19:26.77 2:19:37.16
16 Joanna Grizzanti Carbondale PA 44 49 240 2:19:35.09 2:20:03.85
17 Lisa Bonne Pleasant Mount PA 294 49 248 2:23:49.78 2:24:08.16
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dianna Pope-Albright Clarks Summit PA 80 51 111 1:55:29.24 1:55:46.86
2 Anne Bray Jefferson township PA 269 50 113 1:55:38.66 1:55:52.53
3 Phyllis Wells Nicholson PA 202 54 117 1:56:02.43 1:56:07.20
4 Theresa Rennekamp Lake Ariel PA 154 50 119 1:56:16.52 1:56:25.85
5 Joan Cook Nicholson PA 336 52 139 1:58:41.69 1:58:44.33
6 Marcia Johnson Scranton PA 137 50 151 1:59:34.09 1:59:48.73
7 Marjorie Lebo New Cumberland PA 330 53 160 2:01:56.45 2:02:07.63
8 Luanne Fisk Dunmore PA 231 53 161 2:02:06.41 2:02:13.74
9 Susan Mirch Greenfield Twp PA 344 53 195 2:06:58.84 2:07:05.26
10 Stephanie Campo Clarks Summit PA 155 51 233 2:16:13.27 2:16:38.16
11 Marylou Grogan Scranton PA 152 54 235 2:16:56.32 2:17:12.47
12 Patty Dzielak Carbondale PA 279 52 246 2:23:00.60 2:23:18.42
13 Noreen Morgan Carbondale PA 278 50 247 2:23:50.09 2:24:07.92
14 Lucille Young Moscow PA 213 52 280 2:48:52.53 2:49:18.21
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Judith Arrison Lake Ariel PA 297 58 178 2:04:20.06 2:04:28.96
2 Susan Smith Wyoming PA 267 56 215 2:11:42.56 2:11:59.45
3 Sandra Spott Tunkhannock PA 78 55 216 2:12:03.73 2:12:16.37
4 Anne Cicco Carbondale PA 147 56 223 2:13:59.22 2:14:25.61
5 Mary Ann Hendrickson Clifford Township PA 253 58 237 2:17:30.51 2:18:01.34
6 Roberta Wywiorski Scranton PA 25 56 243 2:20:58.79 2:21:21.13
7 Cindee McGrady Clifford PA 65 57 262 2:29:25.25 2:29:33.12
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary A. Grigas S. Abington Twp` PA 157 66 286 3:04:29.60 3:04:59.49
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steve Brown Honesdale PA 228 26 1 1:20:19.54 1:20:20.93
2 Nyandusi Omurwa Kingston PA 341 30 2 1:20:32.99 1:20:35.31
3 Ted Evans Olyphant PA 325 21 3 1:21:26.14 1:21:26.85
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephen Housenick Kingston PA 324 45 11 1:28:33.69 1:28:34.81
2 Joe Drumsta Scranton PA 173 46 14 1:30:55.06 1:30:56.17
3 Paul Sokoloski Greenfield Twp PA 215 44 16 1:32:44.30 1:32:49.19
 

Male 24 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joshua Krall West Pittston PA 174 22 4 1:21:52.91 1:21:54.56
2 Jacob Schultz West Pittston PA 250 22 5 1:24:41.33 1:24:44.31
3 Martin Castaldi Scranton PA 120 23 12 1:29:03.19 1:29:05.49
4 Stephen Skierski Scott Twp PA 200 21 22 1:35:01.64 1:35:02.53
5 Frank Swaha Scranton PA 79 19 33 1:38:00.81 1:38:03.12
6 Jamie Dodgson Olyphant PA 301 21 67 1:45:21.91 1:45:22.56
7 Aiden Quin Easton PA 187 18 176 2:03:42.25 2:04:03.19
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aaron Griggs Montrose PA 100 28 9 1:27:04.95 1:27:05.82
2 Michael Kantar Duryea PA 259 27 10 1:27:30.60 1:27:31.73
3 Matthew Peluracci Covington PA 343 26 26 1:36:03.97 1:36:16.15
4 Brian Thomas Scranton PA 132 27 35 1:38:18.07 1:38:28.84
5 Justin Rubal Old Forge PA 34 29 41 1:39:55.74 1:40:05.50
6 Nicholas Avvisato Mayfield PA 237 25 60 1:43:22.21 1:43:33.60
7 Dave Houssock Plymouth PA 275 29 72 1:46:29.70 1:46:36.53
8 Tom Piasecki Scranton PA 169 28 73 1:46:35.87 1:46:38.26
9 Alex Gundling Tunkhannock PA 43 29 83 1:48:52.46 1:49:00.57
10 Brock Noldy Olyphant PA 285 28 100 1:51:56.21 1:52:14.36
11 Jonathan Wilkes Peckville PA 281 25 125 1:57:08.08 1:57:26.34
12 Matthew Jones Archbald PA 133 27 128 1:57:19.24 1:57:31.87
13 Matthew Madden Dickson City PA 189 28 138 1:58:39.81 1:58:42.71
14 Andrew Beck Moscow PA 14 29 140 1:58:36.88 1:58:44.53
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rob Gronski Jr Moosic PA 298 34 7 1:26:13.58 1:26:16.97
2 Matthew Maloney Scranton PA 144 34 13 1:30:17.29 1:30:19.19
3 Jason Macey Beach Lake PA 334 34 15 1:32:07.95 1:32:09.63
4 Joe kelly Carbondale PA 339 32 23 1:35:27.11 1:35:27.26
5 Kyle Brazen Scranton PA 216 31 25 1:35:53.04 1:35:53.90
6 Robert Judge Dunmore PA 151 32 42 1:40:25.93 1:40:29.83
7 Michael Green Jr Dunmore PA 219 31 46 1:41:54.38 1:41:59.53
8 Eric Zaverl Charlotte NC 176 34 50 1:42:29.12 1:42:51.25
9 Jared Shayka Scott Twp PA 311 30 54 1:43:01.30 1:43:04.25
10 Michael Sotak Peckville PA 244 30 56 1:43:07.27 1:43:13.10
11 Joseph Krisanda Roaring Brook Twp PA 206 31 66 1:45:02.57 1:45:09.96
12 Brian Sapak Mountain Top PA 67 33 74 1:46:41.69 1:46:48.84
13 Brandan Marchegiani Archbald PA 226 30 81 1:48:28.72 1:48:43.86
14 Aston White Clarks Summit PA 69 32 99 1:51:40.72 1:52:00.36
15 David Davis Dupont PA 192 34 102 1:52:12.05 1:52:22.61
16 Oleg Kuts Philipsburg PA 249 30 105 1:54:10.31 1:54:22.61
17 Shawn Cosenza Peckville PA 5 34 109 1:55:05.25 1:55:32.22
18 Brian Marx Scranton PA 19 34 158 2:01:23.74 2:01:38.63
19 Jeffrey Marx Scranton PA 1 31 196 2:06:50.32 2:07:05.66
20 Sean Weber East Stroudsburg PA 89 32 284 2:58:36.78 2:58:56.43
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Nebzydoski Montrose PA 289 39 6 1:26:00.87 1:26:01.53
2 Earl Marshall Honesdale PA 268 39 8 1:26:38.90 1:26:40.54
3 Douglas Hart Scott Twp PA 221 37 43 1:41:10.45 1:41:10.59
4 Teddy Michel Archbald PA 305 37 45 1:41:39.84 1:41:59.30
5 Ron Strulic Scranton PA 260 36 52 1:42:52.26 1:43:02.15
6 David Dzurec Clarks Summit PA 295 37 57 1:43:00.88 1:43:18.49
7 Matthew Kelly Jessup PA 93 39 76 1:46:32.82 1:46:54.33
8 Rob Zavislak Carbondale PA 74 37 96 1:51:12.72 1:51:15.61
9 William Wilson Scranton PA 116 39 97 1:51:05.17 1:51:27.11
10 Brian Burns Dickson City PA 247 35 126 1:57:28.26 1:57:29.40
11 Matthew Corso Honesdale PA 131 37 199 2:07:51.56 2:08:08.14
12 Jesse Ergott Tunkhannock PA 58 36 224 2:14:06.54 2:14:32.88
13 gARY dURKIN Scranton PA 316 36 256 2:27:14.31 2:27:29.17
14 Kevin Lesjack Browndale PA 8 38 261 2:28:45.35 2:29:07.68
15 Stephen Sceranka Harpurville NY 63 37 270 2:37:05.09 2:37:23.94
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Leonard Burke Clarks Summit PA 248 44 27 1:36:59.10 1:37:01.81
2 Michael Olenchak Roaring Brook Twp. PA 30 42 48 1:42:09.97 1:42:10.85
3 Michael Bochnovich Archbald PA 218 43 51 1:42:47.96 1:42:51.85
4 Jay Montgomery Damascus PA 122 40 59 1:43:24.78 1:43:33.28
5 Kurt Schield ROARING BROOK Twp PA 31 44 61 1:43:40.95 1:43:42.43
6 Jim Frankowski Clifford Township PA 140 42 70 1:45:51.12 1:45:59.54
7 Jeff James Jermyn PA 287 44 75 1:46:48.04 1:46:53.85
8 Tom Horeis Peckville PA 236 44 90 1:49:03.88 1:49:32.52
9 John Judge Scranton PA 175 40 94 1:49:48.27 1:50:08.17
10 Joe Fluhr Hawley PA 332 40 107 1:54:33.75 1:54:40.62
11 Michael Elia Roaring Brook Twp PA 37 41 142 1:58:42.52 1:58:51.36
12 Douglas Clark Monroe Township PA 323 42 201 2:08:24.61 2:08:54.76
13 Michael Bluhm Lake Winola PA 313 40 229 2:15:41.72 2:16:03.62
14 Casey Newcomb Carbondale PA 300 40 232 2:15:54.82 2:16:24.96
15 Mike Gallacher Moscow PA 210 41 242 2:20:58.98 2:21:20.91
16 Matthew Carter Eynon PA 73 41 281 2:51:38.77 2:51:56.66
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Fred Malloy Montrose PA 337 48 21 1:34:27.97 1:34:33.58
2 Mike Mullen Scranton PA 254 48 24 1:35:36.73 1:35:42.87
3 Jim Cook Nicholson PA 318 49 29 1:37:25.41 1:37:30.59
4 Steve O'Brien South Abington Township PA 273 45 30 1:37:32.05 1:37:40.97
5 Jeffrey Ginsberg Jermyn PA 329 49 31 1:37:46.35 1:37:51.75
6 Brian Prusinski Jermyn PA 197 47 32 1:37:48.82 1:37:52.97
7 Frank Healey Archbald PA 315 47 44 1:41:36.21 1:41:42.35
8 Bob Lee Jermyn PA 108 46 49 1:42:08.33 1:42:13.72
9 Mark O'Malley Scranton PA 136 49 95 1:50:10.75 1:50:19.86
10 James Strawn Williamsburg VA 211 48 101 1:51:59.37 1:52:20.26
11 Rob Truesdale Taylor PA 340 47 120 1:56:21.83 1:56:32.73
12 Alfonso Suarez Elmhurst PA 76 45 143 1:58:39.25 1:58:58.78
13 Mike Lench Scranton PA 255 48 152 2:00:07.23 2:00:17.87
14 Ken Gill Carbondale PA 115 45 168 2:02:58.48 2:03:05.33
15 Paul Wylam Clarks Summit PA 145 48 170 2:03:12.01 2:03:24.41
16 Sean Quinn Easton PA 186 47 184 2:04:53.67 2:05:15.39
17 Mike Quinn Richmondale PA 138 48 186 2:05:03.42 2:05:24.34
18 Robert Cope Scranton PA 124 47 219 2:11:54.68 2:12:21.40
19 Jeffery Lamberton Waymart PA 29 47 250 2:24:58.50 2:25:16.73
20 Pete Froehlich Mountain Top PA 320 46 263 0:00.00 2:29:59.67
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Guzzi Dalton PA 92 52 28 1:37:09.12 1:37:10.59
2 Bill Pryle Carbondale PA 238 51 36 1:38:18.42 1:38:33.32
3 Daniel Wells Nicholson PA 201 54 38 1:39:26.97 1:39:31.34
4 George Jr. Dunbar Old Forge PA 205 51 40 1:40:01.39 1:40:03.28
5 Robert Cook Covington Twp PA 317 53 58 1:43:23.64 1:43:28.42
6 Patrick McGowan Scranton PA 239 51 63 1:44:13.12 1:44:23.48
7 Kevin Moran Harveys Lake PA 326 53 78 1:47:28.44 1:47:38.18
8 Nick Burda Archbald PA 56 52 93 1:49:34.85 1:49:46.46
9 Jim Kingston New Ipsinich NH 328 51 129 1:57:30.81 1:57:40.12
10 Mark Myers Clarks Summit PA 41 51 135 1:57:54.04 1:58:11.24
11 Mark Gerchman Dunmore PA 321 51 155 2:00:46.20 2:00:55.16
12 Peter Smith N Abington TWP PA 302 54 169 0:00.00 2:03:10.39
13 Jason Isely Plains PA 262 53 180 2:04:24.55 2:04:41.34
14 James Yakavich Moosic PA 114 50 192 2:06:36.34 2:06:50.64
15 Bob Drazba Dunmore PA 272 53 193 2:06:53.25 2:07:01.89
16 Walter Casper Jr. Carbondale PA 245 51 231 2:15:55.69 2:16:24.66
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Bedrin Mountain Top PA 181 55 19 1:33:50.39 1:33:53.54
2 Mark Dorish Simpson PA 251 55 39 1:39:40.73 1:39:47.59
3 Bob Paone Archblad PA 52 57 69 1:45:36.00 1:45:41.60
4 Lawrence Levit New York NY 252 59 92 1:49:17.43 1:49:41.80
5 Tim Dougherty Forest City PA 195 56 103 1:53:45.73 1:54:03.87
6 Mark Silfee Union Dale PA 304 55 112 1:55:38.04 1:55:52.33
7 Matthew Carrescia Jefferson Township PA 172 55 131 1:57:30.98 1:57:44.62
8 Bill Kaiser Justus PA 290 55 137 1:58:15.78 1:58:34.62
9 Jim Fitzsimmons Forest City PA 288 57 144 1:58:59.57 1:59:05.78
10 Jere Franklin Wyoming PA 266 56 157 2:01:13.13 2:01:30.52
11 Mike Grogan Scranton PA 153 59 183 2:04:50.20 2:05:07.34
12 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 26 59 221 2:12:32.57 2:12:55.34
13 Daniel Cook Scranton PA 180 59 227 2:15:00.01 2:15:03.14
14 Anthony Kobeski Jessup PA 23 55 259 2:27:59.09 2:28:23.35
15 Tom Skarbez Browndale PA 178 58 260 2:28:13.75 2:28:33.42
16 Mark Lacey Shavertown PA 292 55 275 2:42:57.97 2:43:13.32
17 Jerry Tolerico Jermyn PA 199 58 283 2:56:48.61 2:57:19.45
18 Peter Bern Prompton Lakes NJ 345 59 287 3:08:22.24 3:12:31.50
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 William Cook Scranton PA 282 60 17 1:32:55.90 1:32:58.84
2 Bill Fiore Clarks Green PA 296 63 64 1:44:21.21 1:44:25.85
3 Dennis Holmes Throop PA 270 64 80 1:47:53.00 1:48:07.98
4 Robert Raymer Scranton PA 204 63 122 1:57:00.13 1:57:20.00
5 Joel Adamski Scranton PA 220 61 123 1:57:09.71 1:57:23.10
6 Robert Gronski Moosic PA 299 63 164 2:02:14.20 2:02:35.13
7 William Fraser Mountain Top PA 322 61 181 2:04:20.75 2:04:48.64
8 Craig Benson Thompson PA 314 60 212 2:11:00.80 2:11:18.64
9 Steve Kopko Old Forge PA 135 62 228 2:14:42.98 2:15:15.12
10 Frank Eagen Scranton PA 265 64 282 2:52:35.90 2:52:41.72
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Len Sowinski Scott Twp PA 263 69 62 1:43:52.69 1:43:56.60
2 Edward Zindell Jermyn PA 183 65 110 1:55:33.02 1:55:44.62
3 Harry Pierson Scranton PA 170 65 127 1:57:15.94 1:57:30.59
4 Anthony Grigas S. Abington Twp PA 158 67 278 2:48:30.63 2:49:00.42
5 Thomas Brown Scott Township PA 246 65 285 3:04:08.16 3:04:37.74
 

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marsden Urmanec Waymart PA 191 72 173 2:03:33.54 2:03:40.38