Black Diamond Running Series Iron Horse 8K

Age Group Results

July 13, 2014


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

Iron Horse 8K

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marina Orrson 671 23 10 42:00.54 42:00.54
 

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Clare Schoen 672 17 27 49:58.78 49:58.78
2 Brinn DeAngelo 700 13 49 57:02.44 57:02.44
3 Angela Altier 720 19 105 1:18:01.59 1:18:01.59
4 Courtney Capwell 665 19 108 1:18:21.84 1:18:21.84
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brianna Ligotski Hanover Twp PA 637 20 25 49:14.94 49:14.94
2 Amber Loiselle 686 27 60 1:01:21.57 1:01:21.57
3 Jillian Heller 682 28 68 1:03:23.82 1:03:23.82
4 Vanessa Goodfield Scott Township PA 648 23 83 1:08:07.12 1:08:07.12
5 Sara Teeple Jermyn PA 649 23 84 1:08:07.52 1:08:07.52
6 Krystal kirschenheiter 684 27 89 1:09:48.58 1:09:48.58
7 Kimberly Nagle 652 26 99 1:14:25.83 1:14:25.83
8 Shauna McNally Exeter PA 696 26 103 1:16:02.86 1:16:02.86
9 Bree Zablotney Dallas PA 644 21 106 1:18:08.55 1:18:08.55
10 Chrissy Pepperling 641 26 107 1:18:13.41 1:18:13.41
11 Jessica Hodle 654 27 109 1:18:44.71 1:18:44.71
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristin Patchell 711 33 11 44:33.20 44:33.20
2 Amanda Wilczynski 647 31 32 51:48.56 51:48.56
3 Stephanie Hatfield N. Abington Twp PA 667 34 39 54:38.64 54:38.64
4 Heidi Olson 1397 30 46 55:41.73 55:41.73
5 Loni Risley olyphant PA 658 33 50 57:05.67 57:05.67
6 Misty Duchnik 1387 31 52 57:07.69 57:07.69
7 Helene Lieback Duryea PA 1392 31 63 1:01:38.50 1:01:38.50
8 Tracie Lucas Dunmore PA 645 38 66 1:02:41.82 1:02:41.82
9 Molly Goldsmith 1391 36 69 1:03:31.73 1:03:31.73
10 Melonie Sappe Dunmore PA 661 31 82 1:07:45.41 1:07:45.41
11 Marlene Stephenson Duryea PA 1398 37 86 1:08:33.95 1:08:33.95
12 Tricia Bernotsky 717 35 87 1:08:38.42 1:08:38.42
13 Mary DeGeorge Scranton PA 635 31 90 1:10:17.45 1:10:17.45
14 Rebecca Devitto 681 37 91 1:10:40.18 1:10:40.18
15 Desyre Chilipko Old Forge PA 1393 31 92 1:11:15.26 1:11:15.26
16 Amber DeAngelo 701 39 93 1:12:26.69 1:12:26.69
17 Nicole Genova 664 38 94 1:12:50.33 1:12:50.33
18 Marlene Stephenson Duryea PA 1399 37 95 1:12:58.54 1:12:58.54
19 Stacy Mullen 668 31 97 1:13:52.74 1:13:52.74
20 Elizabeth Jordan 659 32 98 1:13:59.90 1:13:59.90
21 Jennifer Christman Felton DE 669 32 102 1:15:37.64 1:15:37.64
22 Elizabeth Richardson Scranton PA 694 30 110 1:19:10.84 1:19:10.84
23 Tracy Ryan 709 38 115 1:39:08.81 1:39:08.81
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michele covington 1377 40 23 49:00.53 49:00.53
2 Moriah Peters Clarks Summit PA 705 40 36 53:38.94 53:38.94
3 Sharon Volpe spring brook township PA 656 45 43 55:13.65 55:13.65
4 Jackie Comerford 714 41 51 57:06.56 57:06.56
5 Liz Naro 708 46 57 1:00:16.57 1:00:16.57
6 Eileen Dammer 713 48 61 1:01:26.55 1:01:26.55
7 Maureen McGuigan Scranton PA 718 40 75 1:06:00.64 1:06:00.64
8 Deb Sands 660 43 104 1:17:19.18 1:17:19.18
9 Amy Scully Wilkes-Barre PA 691 45 111 1:19:11.88 1:19:11.88
10 Pamela Gaughan Scranton PA 663 41 112 1:28:17.77 1:28:17.77
11 Nancy Brown Clarks Summit PA 704 47 113 1:28:17.97 1:28:17.97
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Steinbach Clarks Green PA 1396 50 40 54:46.31 54:46.31
2 Robin Mancinelli 1395 52 72 1:04:44.82 1:04:44.82
3 Marcia Johnson Scranton PA 685 51 79 1:06:35.18 1:06:35.18
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Byrne 1 39 1 36:30.00 36:30.00
 

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Justyn DeAngelo 702 15 62 1:01:29.59 1:01:29.59
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Lewis 699 24 2 37:02.41 37:02.41
2 Sam Kuchwara 655 22 4 39:14.12 39:14.12
3 Tommy Mauro Carbondale PA 1394 20 5 39:29.56 39:29.56
4 Christopher Kabacinski 683 20 7 41:09.22 41:09.22
5 John Martino 673 29 9 41:43.68 41:43.68
6 Chris Prater Shavertown PA 639 22 12 44:48.21 44:48.21
7 George Watson 727 28 22 48:58.27 48:58.27
8 Tom Piasecki Scranton PA 640 27 44 55:14.31 55:14.31
9 Dave Scarnato Harrisburg PA 674 24 74 1:05:34.89 1:05:34.89
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aaron Stredny 688 33 6 39:57.17 39:57.17
2 Jeff Pellis 728 37 8 41:32.00 41:32.00
3 Patrick Wende 676 32 13 46:53.52 46:53.52
4 Matt Walsh 725 32 15 47:20.84 47:20.84
5 Mike Rickert 695 39 17 47:39.89 47:39.89
6 Kyle Brazen 638 31 19 48:19.49 48:19.49
7 Brandon Marchegiani 716 30 20 48:28.80 48:28.80
8 Mike Dutrow 1388 38 28 50:06.66 50:06.66
9 Dave Marsico Jr 1298 34 30 50:44.81 50:44.81
10 Samuel Pereira 722 36 38 54:37.99 54:37.99
11 Ryan Grochal 1382 31 45 55:28.52 55:28.52
12 Theodore Mielczarek Madison Township PA 1384 34 47 56:11.52 56:11.52
13 Rob Zavislak Carbondale PA 1385 37 53 57:32.51 57:32.51
14 Brian Burns 650 35 54 57:49.92 57:49.92
15 Tia Kavulich 721 33 64 1:02:01.26 1:02:01.26
16 Jason Van Wert 1380 36 65 1:02:19.76 1:02:19.76
17 Scott Barnes 726 32 78 1:06:23.57 1:06:23.57
18 Tony Cerimell 698 35 81 1:07:36.73 1:07:36.73
19 Mike Pugh 670 38 96 1:13:03.58 1:13:03.58
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Kraftchisin Pittston PA 724 43 3 37:21.74 37:21.74
2 Kurt Schield 1383 43 16 47:27.90 47:27.90
3 Randy Lyback 690 45 18 47:52.66 47:52.66
4 Michael Olenchak Roaring Brook Twp. PA 1381 42 21 48:46.50 48:46.50
5 Sean Mulloy 707 42 24 49:03.57 49:03.57
6 John Curly 712 43 31 51:04.27 51:04.27
7 William Craft 1390 43 33 52:14.81 52:14.81
8 Robbie Risley 657 41 34 53:06.94 53:06.94
9 Andrew Hailstone 1386 43 41 54:53.81 54:53.81
10 Jonathan Loiselle 687 45 48 56:23.31 56:23.31
11 Lewis Smith 636 43 55 57:50.31 57:50.31
12 Pete Lieback 697 46 67 1:03:04.82 1:03:04.82
13 Patrick Welk 693 43 73 1:04:48.35 1:04:48.35
14 Robert Hegedus 653 48 76 1:06:15.57 1:06:15.57
15 Robert Cope 643 47 77 1:06:20.33 1:06:20.33
16 Frank Swaha 677 49 80 1:07:19.84 1:07:19.84
17 Mike Toye 662 44 88 1:09:47.85 1:09:47.85
18 Greg Thomas 703 43 100 1:15:05.70 1:15:05.70
19 Daryl Lyons 710 48 101 1:15:27.29 1:15:27.29
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Walsh 723 59 14 47:03.55 47:03.55
2 Jeff Baran 666 54 26 49:20.19 49:20.19
3 John Ditchkus 678 55 35 53:09.37 53:09.37
4 Bob Rainey Dunmore PA 1379 59 42 55:07.19 55:07.19
5 John Schultz 646 55 56 57:59.26 57:59.26
6 Richard Owens 692 58 58 1:00:18.31 1:00:18.31
7 Vince Grattolino 679 58 85 1:08:31.52 1:08:31.52
 

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 680 60 29 50:16.64 50:16.64
2 Leo Turissini 642 62 37 54:33.81 54:33.81
3 Bruce Palevac 706 61 59 1:01:21.45 1:01:21.45
4 Robert Gronski 719 63 70 1:03:41.85 1:03:41.85
5 Robert Kaville 675 63 71 1:03:50.18 1:03:50.18
6 Eric Snyder 689 69 114 1:37:36.83 1:37:36.83